29 czerwca Dzień Ryżu Niełuskanego

29 czerwca, to szczególny dzień dla rolników w Nepalu.

Posługując się kalendarzem księżycowo-słonecznym zwanym samwatsara jako oficjalnie przyjętym w Nepalu terminarzem. 15 dnia Asar (lub Aashadh) obchodzone jest święto wyznaczające początek sezonu sadzenia ryżu. W kraju, w którym znaczna cześć ludności nadal uzależniona jest od rolnictwa dzień ten jest wielkim świętem hucznie obchodzonym. Kilka lat temu rząd poparł tę tradycję i postanowił obchodzić ją jako Ropain Diwas lub Dhan Diwas czyli Narodowy Dzień Ryżu Niełuskanego.  

 

Mieszkańcy Nepalu w tym dniu przebierają się w tradycyjne stroje ludowe (Haku Patasi) oraz wkładają różnego rodzaju ozdoby, aby podkreślić wyjątkowość obchodzonego święta.

 

 

Festiwal rozpoczyna się wczesnym rankiem od  parady i przemarszu na pola ryżowe.

Gdzie poszczególne obowiązki związane z sadzeniem dzielone są miedzy uczestników wydarzenia. Mężczyźni orają pola, wykonują drenaże, wyrównują miejsca nasadzeń, a kobiety selekcjonują sadzonki i podają je do wysiewu. W czasie wykonywania wszystkich czynności panuje wesoła atmosfera, ludzie chwytają się za ręce, śpiewają typowe pieśni ludowe (Asare Geets) opisujące kanony rolniczego życia i cieszą się z wykonywanej pracy. Organizowane są również zabawy jak choćby pluskanie się w błotnistej wodzie, która stanowi symbol dostatniego sezonu rolniczego. W czasie uroczystości spożywane są tradycyjne nepalskie potrawy, a popołudniu odbywa się inscenizacja sadzenia ryżu poprzez taniec i muzykę.

Ropain Diwas

ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Nepalu. W tym dniu  jednoczą się lokalne społeczności. Święto odgrywa szczególną rolę w życiu kulturalnym i gospodarczym. W ostatnich latach stało się również popularne wśród turystów odwiedzających Nepal.

 

Dodaj komentarz